Volkan Demir: “Çıkmaya zorlanırlarsa Fenerbahçe U19 takımını oynatacaktı”

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanması planlanan Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa finali, takımların Suudi yetkililerle yaşadığı kriz nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Kulüpler ve TFF’den yapılan ortak açıklamada, müsabakanın ertelenmesinin gerekçesi olarak “organizasyondaki bazı aksaklıklar” gösterildi.

Atatürk baskılı tişörtlerle ısınmaya çıkmaya izin verilmemesi, Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ve “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözlerinin yer aldığı pankartlara da izin verilmediği, İstiklal Marşı’nın okunmasına karşı çıkılması gibi iddialar toplumun tepkisi çekti.

Futbol yorumcuları da konuyu ele aldı. Volkan Demir ise bu konu hakkında önceden aldığı duyumu açıkladı. Bu krizin önceden bilindiğini ve çözülmeden Riyad’a gidildiğini söyleyen Demir, maça çıkmak zorunda kaldıkları ihtimaline karşı U19 takımının maça çıkarılmasının planlandığını söyledi.

Demir şunları söyledi:

“Bu iş bağıra bağıra geldi. Bir kere bundan yaklaşık 10 gün önce Fenerbahçe… Buna kimse uyanamadı, kimse fark edemedi. Bilgi sahibiydim ama parçaları birleştiremedim. 10 gün önce U19 takımının antrenörü, Semih Şentürk’ün yaptığı U19 takımının pasaportlarını çıkardılar ve çarşamba sabahı Antalya Manavgat’ta kampta olan takıma acil İstanbul’a dönüş emri geldi. Bütün bunları topladığımızda… ‘Büyükekşi ile yaşanan gerginlikler dolayısıyla mı acaba’ diye çıkarım yapıyorum ama sonuca varamadım. Fakat bugün ortaya çıktı ki bu krizin daha öncesinde varlığı biliniyor. TFF tarafından açıklanan program var. Norm Ender’in davet edilmesi, İstiklal Marşı’nın okunması, Parla 100. yıl marşı… Özel bir seronomi var 100.yıl için. Kulüpler de bir katkıda bulunmak adına ısınmaya Atatürk tişörtleriyle çıkalım, maçları da 100.yıl formalarımızla oynayalım. Talep bu. Pankart olayı var. ‘Yurtta sulh cihanda sulh’un nasıl bir siyasi sonucu var? Ben hiçbir şekilde bunu kabul etmiyorum. Son derece evrensel bir söz değil mi bu?”

Diğer yorumcu ise “Sözün sahibine alerjileri var.” yorumunu yaptı.

Demir sözlerine şöyle devam etti:

“Tamam ülke olarak iyi bir ilişki olduğu söylenebilir. İtirazım yok yalnız bunun hesabı kitabı yapılacak. Oraya sen Türkiye’nin en güzide kulüplerinden ikisini götüremezsin. Bu belli bir de. Fenerbahçe 10 gün önce pasaport çıkartmış U19 takımına. Çıkmaya zorlanırsa ‘Buyrun takımımız’ burada demek için. En son çare olarak diyelim ona. En azından ‘Yıldızlarımız çıkartmadık’ gibi bir duruş olarak. Tabii ki U19 takımı çocukları da TC vatandaşı. Onların da Atatürk’e, bayrağımıza hassasiyetleri vardır elbette. Ali ve Dursun Bey’i tebrik ediyoruz ama hepimizi rahatsız eder.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x