Apple Elektrikli Otomobil Projesi İptal mi Edildi?

Apple’ın elektrikli bir otomobil üretme ve piyasaya sürmeye yönelik uzun süredir devam eden planlarının durdurulduğu bildirildi. Bloomberg’in isimsiz kaynaklar aracılığıyla edindiği bilgiye göre, Apple elektrikli otomobil projesi iptal edildi ve karar ile ilgili olarak ekip üyelerine bilgi verildi.

Habere göre otomobil ekibi 2.000’e yakın ekip üyesine sahipti. Ekip, iptal konusunda Apple Operasyon Direktörü Jeff Williams ve Apple’ın projeden sorumlu Başkan Yardımcısı Kevin Lynch tarafından bilgilendirildi. Etkilenen ekip üyelerinden bazılarının şirketin üretken yapay zeka bölümüne aktarılacağı da bilgiler arasında. Diğer bazı ekip üyeleri ise tamamen işten çıkarılabilir.

Apple, otomobil yapma planlarını hiçbir zaman resmi olarak açıklamamış olsa da son 10 yıldır böyle bir projeye dair söylentiler bulunuyor. Şubat 2015’te, Apple’ın arabayı Titan kod adı altında geliştirmeye başladığına dair doğrulanmamış haberler ortaya çıkmıştı. Apple’ın sürücüsüz bir aracı test ettiği de söylentiler arasındaydı. Yıllar geçtikçe projenin iniş çıkışları olduğu bildirildi ve 2016’da Apple’ın projeyi küçülttüğüne dair söylentiler yayıldı. 2021’de bölümü yöneten bazı üst düzey yöneticilerin Apple’dan ayrıldığı bildirildi.

Şirketin otomobil projesi son dönemde bir ticari casusluk olayıyla da anıldı. 2024’ün başlarında eski Apple mühendisi Xiaolang Zhan, Kaliforniya’da 120 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kendisi, Apple’ın otomobil projesiyle ilgili bilgileri Çinli bir sürücüsüz otomobil şirketine göndermek amacıyla çalmaktan suçlu bulunmuştu.

Peki, siz yıllardır konuşulan elektrik otomobil projesinin iptali hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x